Hamilelik & Pilates

Hamilelik & Pilates

HAMİLELİK DÖNEMİNDE PILATESİN ÖNEMİ

Hamilelik döneminde anne adayının vücudunda hormonsal değişikliklerin yanı sıra fiziksel anlamda da bazı değişiklikler meydana gelir. Vücut ağırlığının belli bir bölgeye yoğunlaşması sonucunda bel ve sırt ağrıları kaçınılmaz olmaktadır. Bu ağrılar gebeliğin ilerleyen dönemlerinde annenin günlük hayatını kısıtlayacak dereceye varabilir.

Gebelik sürecinde bebeğin rahime yaptığı baskı, pelvik tabanındaki kaslarda sarkmaya neden olarak annenin idrar kaçırma gibi sorunlarla karşılaşmasına sebebiyet verebilir. Pelvik tabanındaki kasların kuvveti hamilelik döneminde olduğu kadar doğum sonrası için de büyük önem taşımaktadır. Kas ve iskelet sistemi açısından oldukça önemli ve faydalı olan pilates, pelvik tabanındaki kasların güçlendirilmesi için en uygun ezgersiz tekniklerinden biridir.

Konsantrasyon açısından bakıldığında oldukça önemli bir yere sahip olan pilates, vücut ve akıl arasındaki farkındalık açısından büyük önem taşımaktadır. Pilatesin temel kurallarından biri de düzenli nefes alıp vermektir.

Gebelik döneminde yapılan pilatesin anne adayına sağladığı faydaların yanı sıra bebeğin gelişimine ve sağlığına da önemli katkılarda bulunur. Yapılan araştırmalarda gebelik sürecinde pilates yapan annelerin bebeklerinin sinir sistemi, iç organ fonksiyonları, solunum sistemi ve kalp atışlarının diğer bebeklere oranla daha iyi çalıştığı belirtilmiştir.

HAMİLELİK DÖNEMİNDE YAPILAN PILATESİN FAYDALARI

Rahat ıkınarak kolay bir doğum imkanı sağlar.

Doğum öncesinde ve sonrasında idrar kaçırma problemini ortadan kaldırır.

Anne adayının uyku düzenini sağlar.

Anne adayının kendini daha dinç ve motive hissetmesini sağlar.

Karın kaslarının daha çabuk toparlanmasına yardımcı olur.

Gebelik döneminde anne adayının duygusal dalgalanmalardan daha az etkilenmesini sağlar.

Doğum sonrasında cinsel yaşamın normale dönmesini kolaylaştırır.

Gebelik sürecinde hazımsızlık ve ödem gibi sorunları ortadan kaldırır.

Doğum sırasında meydana gelen yırtıkları en aza indirir.

Göğüs kaslarının kuvvetlenmesini sağlar.

Bel ve sırt bölgelerindeki kasları güçlendirir ve ağrıları azaltır.

HAMİLELİKTE PILATESE NE ZAMAN BAŞLAMALI

Hamilelikte pilatese doktorunuz izin verdiği sürece, gebeliğin 12 ve 16. haftası arasında başlanabilir, ortalama olarak haftada 2 veya 3 defa doğumunuza kadar güvenle devam edebilir, hamileliğinizi daha mutlu ve konforlu hale getirebilirsiniz.

HAMİLELİK DÖNEMİNDE KİMLERE PILATES ÖNERİLMEZ

Erken doğum riski taşıyanlar.

Vajinal kanaması olanlar.

Erken memran rüptürü olanlar.

Hipertansiyon gibi tıbbi problemi olan gebelerin ,doktorlarının görüşünü alması önerilir.

KAS VE İSKELET SİSTEMİ PROBLEMİ OLAN GEBELER VE LOHUSALARDA PILATESİN YARARLARI

Skolyoz, ilerlemiş omurga eğrilikleri, fıtık, kas problemleri, doğuştan kalça çıkığı gibi rahatsızlıkları olan gebelerin ,hamilelik süreçlerinde ve sonrasında vücutlarında hissettikleri şikayetleri artabilir. Pilates egzersizleri düzenli olarak yapıldığında iskelet ve kas sisteminde büyük değişiklikler sağlar, anne adaylarının rahatsızlıklarından dolayı hissettikleri ağrıların azalmasına yardımcı olur. Aslında bu tip problemleri olan kişiler, hamilelik öncesi pilates egzersizlerine başlayıp vücutlarını hamilelik süresince yaşayacakları fiziksel değişime hazırlamaları gerekir. 

Pilates, hamileler için çok güvenli bir egzersizdir. Tüm vücudu dengeli bir şekilde çalıştırırken, gebelik boyunca annenin değişen anatomisine göre egzersiz modifikasyonları içerir. 

Pilates, konusunda uzman bir eğitmenle yapıldığında gebelik sırası ve sonrasında yapacağınız güvenli ve vücudunuz için yararlı bir egzersiz sistemidir.