Pilates Nedir?

Pilates Nedir?

Joseph PILATES 1880’li senelerde Almanya’ da doğmuştur. Gençlik yıllarında çeşitli rahatsızlıklar geçirmiş dolayısıyla kendi genel sağlık durumunu iyileştirmek için çeşitli çözümler bulmaya çalışmıştır. 

Bugünkü yapılan pilatesin temelide bu doğrultudadır. Gençlik yıllarında çeşitli spor branşlarıyla uğraşmış, sonralarında yoga ve meditasyonla da ilgilenmeye başlamıştır.

1.Dünya savaşı yıllarında tutsak olan Joseph Pilates’in anlattığına göre diğer tutsaklara pilates yaptırarak bu egzersiz programıyla tanışmalarını sağlamış. Kampta başlayan grip salgınında pilates yapanlar hastalanmamışlardır. 

Kamp yöneticilerinin bu durum dikkatini çekmiş Man adasında 30 hastadan sorumlu olarak bir hastaneye görevlendirilmiştir. “Aletli pilates” diye tabir edilen cihazların icadında bulunan, kasların yapabilecekleri hareketleri belirleyerek çeşitli yaylar takıp hastalara pilates hareketlerini uygulayarak daha hızlı iyileşmesini sağlayıp enfeksiyonlara yakalanmalarını engellemiştir.Tutsaklık yılları sonrası ülkesine dönen Joseph Nazi yanlılarının yaptığı teklife sıcak bakmayarak Amerika'ya gitmek için bir gemiye biner ve yolculuk esnasında ileride eşi olacak Claire ile tanışır ve Amerika'da bir pilates stüdyosu açarlar.

Pilates olarak bilinen egzersiz programını KONTROLOJI adı altında öğretmeye ve insanları çalıştırmaya başlarlar. Günümüzdeki pilates aletleride Joseph'in her hastası için uygun ekipman bulmaya çalışmasıyla icad etmeye başlamıştır. Joseph Pilates o yıllarda çok rahat bir yaşam sürmemiştir. 1967 senesinde studiosunda çıkan yangında dumandan etkilenerek yaşamı son bulmuştur. Joseph Pilates'in mirasını 1977 yılında Claire hayata gözlerini yumuncaya kadar geliştirerek devam etmiştir.

PILATES NEDEN BU KADAR POPÜLER

Pilates, tüm vücudu kapsayan egzersizler yaratarak, zihin ve vücudu bir araya getirmeyi amaçlamıştır. Her bir egzersiz nefes, düzgün form ve etkin hareket kalıplarına dikkat edilerek gerçekleştirilir. Pilates vücudun temelini güçlendirir, dengeyi arttırır, koordinasyonu arttırır ve stresi azaltır. Egzersizler oldukça güvenlidir, zorlayıcı olmayan bir etkiye sahiptir ve 10 ile 100 yaş arasında ki herkes için uygundur. Doğru hareket etmeyi öğrenmek üzerine yoğunlaşan pilatesin etkileri günlük hayatta da hissedilebilir. Pilates rehabilitasyon kliniklerinde ve hastahanelerde, kısa süre önce yaralanma veya incinme geçirmiş hastalara kadar pek çok kişinin sağlığını ve genel olarak vücudunun gücünü arttırmak için uygulanır. Pilates; güç, kolaylık ve zarafet ile hareket etmek isteyen herkesin ihtiyaçlarını karşılayacak biçimde gelişmektedir.

PILATESİN FAYDALARI

Pilates, vücudun merkezini güçlendirdiği için kişinin denge ve koordinasyonunu arttırır.

Pilates, sadece egzersizler sırasında değil, günlük hayatta da kişiye beden farkındalığı kazandırır.

Pilates doğru nefes almayı öğreterek akciğerlerin oksijen kapasitesini arttırır ve yanlış nefes almaktan kaynaklanan birçok rahatsızlığı giderir.

Pilates, sakatlık rehabilitasyonu konusunda da oldukça etkili bir egzersiz sistemidir.

Pilates, en derin kasların bile çalışmasını sağlayarak vücudu güçlendirir.

Pilates, duruş bozukluklarını düzelterek kişinin sakatlık yaşama olasılığını azaltır.

Kontrollü ve tam konsantrasyon ile yapılan pılates, zihin için de oldukça faydalıdır. Stresi azaltır ve kişinin zihnini rahatlatır.

Pilates, tıpkı diğer sporlar gibi, doğru bir beslenme programı ile desteklendiğinde kilo vermeyi kolaylaştırır.

Pilates, kasları uzatarak kuvvetlendirdiği için daha atletik bir görüntü sağlar.

Pilates, her yaşa hitap eden egzersizlerden oluştuğu için uzman eşliğinde her yaşta yapılabilir.